شهر کرمان از دیر باز یکی از مراکز مهم هنرهای دستی از قبیلانواع پارچه های ابریشمی، کرک و پشمی بوده است که به دلیل استقبال در بین مردم ایران و کشورهای اطراف،غالباً اهالی این شهر به تولید و بافت اینگونه منسوجات روی آورند. یکی از بارز ترین هنرهای این شهر، هنر قالیبافی است. قدمت این هنردر کرمان به پیش از عصر صفویه می رسد که سند آن حضور فرش کرمان با عمری بالغ بر 500 سال در یکی از موزه های شهر مشهد است.
اوج آوازه هنر فرش کرمان در دوران صفویه بود اما در دوره قاجاریه به دلیل جنگ، هنر نساجی در این خطه با افت بسیاری روبرو شد.
اما رونق دوباره هنر قالیبافی از قرن 19 میلادی با یاری بازرگانان تبریزی جانی دوباره بخود گرفت و سبب ایجاد کارگاه های قالیبافی بسیاری در این شهر شد.
در عصر امروز کماکان قالیچه های کرمان در بعضی از کشورهای دنیا به عنوان یکی از زیباترین دست بافته ها یاد می شوند و در موزه های سراسر جهان مورد حفظ و نمایش عمومی قرار دارند.

نوع نقشه فرش های کرمان:

نقشه اصلی فرش کرمان بته جقه بود که از شال های معروف همین شهر الهام گرفته بود گفتنی است به این دوران عصر ترمه هم گفته میشد ولی بعدها با توجه به سلیقه بازارهای خارجی به تبعیت دیگر مناطق نقش های به صورت: اسلیمی، شاه عباسی،لچک و ترنج،سبزیکاری،درختی، قابی، شکارگاه، تصویری (پرتره مشاهیر) و … رواج پیدا کرد. فرش های کرمان زمانی هم از طرح های گوبلن فرانسوی الهام گرفته بودند که به این دوره هم عصر گوبلن میگفتند.همچنین طرح های گلفرنگ با گل و برگ های شلوغ و ریز یکی معروف ترین نقش ها می باشد، بسیاری از محققان بر این باورند که با توجه به آب و هوای کویری و خشک ، بسیاری از طراحان با بهره گیری از گل و گیاه های متنوع در صدد جبران این کاستی برآیند.
با تاسف باید اذعان نماییم به تازگی کشور چین با بهره گیری از طرح و نقش فرش های آنتیک و با استفاده از مواد اولیه مرغوب بافت های بسیار تمیز و ظریفی روانه بازارهای غرب کرده است که خطر جدی برای قالی اصل کرمان به شمار می آید.

فرش داریوش با بهره گیری از بهترین دستگاههای بافت فرش دنیا اقدام به بافت برخی از نقشه های کرمان نموده است تا افرادی که خواهان فرش ماشینی هستند بتوانند با بهترین کیفیت از طرح های کرمان در فرش زیر پای خود بهره برند.