هنگام خرید فرش همواره شما باید از عوالی که موجب تغییر در قیمت فرش ماشینی انتخابی شما می شود آگاه باشید تا بتوانید بر مبنای بودجه خود فرش مناسب خود را بخرید و در وقت خود نهایت صرفه جویی را نمائید. موارد مختلفی هستند که در قیمت فرش ماشینی تاثیر مستقیم دارند اما مهمترین عواملی که روی قیمت تمام شده در فرش ماشینی تاثیرگذارهستند عبارتند از:

  • جنس الیافی که فرش با آن بافته می شود

  • تعداد شانه و تراکم در بافت فرش

جنس الیاف:

یکی از تاثیر گذارترین موارد در قیمت تمام شده فرش ماشینی، جنس و کیفیت الیافی است که در بافت فرش بکار رفته است.

هم اکنون در اکثر سرکت های تولید کننده فرش های ماشینی از الیاف هایی ازقبیل:

اکریلیک، پشم، پلی استراستفاده می گردد.

بطورکلی می توان از نظر قیمت تمام شده برای انواع فرش ها، در نظر داشت فرش های پشمی و اکریلیک از قیمت بالاتری نسبت به سایرفرش ها هستند. فرش های پلی استر و BCF در ردهء بعدی قرار می گیرند.

حائض اهمیت است که هرکدام از این دسته از الیاف های استفاده شده، دارای سطوح کیفی متفاوتی هستند.

 از آنجایی که تشخیص صددرصد اکریلیکی بودن فرش ها توسط مردم عامه کار ساده ای نیست، پیشنهاد می کنیم بهترین راه برای اطمینان داشتن از کیفیت بالای فرش و همچنین دلیل بالاتر بودن فرش مورد نظر نسبت به سایر فرش ها، از برند های معتبر و شناخته شده که دارای استاندارد ملی، ایزو و ثبت رسمی هستند استفاده نمایید.

تراکم و اثرگذاری روی قیمت فرش:

میزان تراکم هر فرش رابطه مستقیم روی قیمت نهایی فرش می تواند داشته باشد.منظور از تراکم گره هایی هستند که در بافت فرش کنار یکدیگر قرار گرفته اند.لذا هرچه تعداد گره ها بیشتر باشد، فرش دارای وزن، حجم نخ بیشتر، و همچنین استقامت بیشتری بر دارد.

پیشنهاد می شود الزاماً فقط به کلمه‌ی تراکم یا تعداد گره های بکار رفته در فرش به برچسب پشت فرش اکتفا ننمایید، بلکه می توانید با یک آزمایش ساده از صحت ارقام نام برده شده در شناسنامه فرش اطمینان حاصل نمایید:

برای مثال  تعداد گره های 10 سانتیمتر از فرش 700 شانه ای را از پشت فرش بشمارید.درصورتی که 70 گره موجود بود، فرش 700 شانه واقعی می باشد.

فرش های طرح 700 و طرح 1000:

بعضی از تولید کنندگان و یا حتی فروشندگان سودجو از کلمه ( طرح 700 و 1000 ) در شناسنامه فرش های خود استفاده می نمایند. که لازم به ذکر است فرشهای طرح 700 و یا طرح 1000  دارای 700 و 1000 گره در شانه های خود نبوده و استفاده از کلمه طرح نشاندهنده تقلب در تعداد شانه و یا تراکم های ذکر شده روی فرش و یا موارد گفته شده توسط فروشنده است. برای مثال فرش هایی بنام طرح 700 در واقع همان فرش های 500 شانه هستند با نقشه هایی کپی برداری شده از دستگاه فرش 700 شانه پس هیچگاه فرشهایی را خریداری نکنید که در قسمت شانه آنها کلمه طرح به کار برده شده باشد.

همچنین همیشه برای خرید بهترین فرش ماشینی به فروشگاههای معتبر فرش در شهر خود مراجعه نموده و یا از طریق وب سایت کارخانه های معتبر فرش به نمایندگی های معرفی شده آنها مراجعه نمائید.